Press "Enter" to skip to content

ESA vybrala prvního parastronauta

Evropská kosmická agentura (ESA) v listopadu 2022 vybrala pro výcvik astronautů osobu s tělesným postižením, což je světový unikát. 41letý John McFall, kterému byla v 19 letech amputována pravá noha, se stal součástí nové generace astronautů ESA. McFall se připojil k 16 mužům a ženám, kteří byli vybráni do první nové třídy astronautů ESA po 13 letech.

Tento krok agentury ESA je zásadní, neboť jejím cílem je rozšířit definici toho, co znamená mít „ty správné předpoklady“ pro cestu do vesmíru. ESA chce prostřednictvím nového projektu s názvem Parastronaut Feasibility Project zlepšit naše chápání a překonat překážky, které lety do vesmíru představují pro astronauty s tělesným postižením. Projekt má za úkol vyvinout možnosti zapojení astronautů s tělesným postižením do letů do vesmíru a případných budoucích misí.

McFall bude součástí tohoto projektu a jeho role bude spočívat v pomoci agentuře zjistit, jaké jsou požadavky, aby bylo možné vyslat para-astronauta do vesmíru. Nicméně, McFallova účast na projektu nezaručuje jeho let na oběžnou dráhu. Agentura bude spolupracovat s NASA, aby zajistila, že zařazení para-astronauta do posádky neohrozí bezpečnost.

Celkově je tato novinka z ESA významným krokem směrem k tzv. inkluzivnějšímu prostředí pro vesmírné výzkumné programy. ESA a NASA společně pracují na tom, aby i lidé s tělesným postižením mohli být součástí těchto misí.

John McFall

Poznámka: Následující text je překladem z webu ESA – John McFall.

John McFall se narodil v roce 1981 ve Frimley na jihu Spojeného království.

Vzdělání

John má vzdělání v oblasti sportu a tělovýchovy. V roce 2004 získal bakalářský titul na Swansea University ve Velké Británii a v roce 2005 magisterský titul na University of Wales Institute v Cardiffu ve Velké Británii.

V roce 2014 John absolvoval bakalářské studium medicíny a chirurgie na lékařské fakultě Cardiffské univerzity ve Velké Británii. V roce 2016 se stal členem Royal College of Surgeons a v současné době působí jako traumatologický a ortopedický specialista Registrar v jižní Anglii.

Zkušenosti

Po nehodě na motocyklu, která měla v 19 letech za následek amputaci pravé nohy, se John naučil znovu běhat. V roce 2005 se stal profesionálním atletem, který reprezentoval Velkou Británii a Severní Irsko jako paralympijský sprinter třídy T42. V době, kdy byl atletem, zasedal John v Radě atletů Spojeného království, kde byl hlasem svých kolegů atletů v programu World Class Podium.

Během studia medicíny pracoval John v letech 2009 až 2011 jako ošetřovatelský asistent v hospici Marie Curie v Cardiffu ve Velké Británii.

V roce 2012 se John vedle studia medicíny stal mentorem inovativního programu Paralympijská inspirace. Tento projekt, který realizovala Paralympijská federace GB, podporoval nadějné budoucí paralympioniky. Byl také velvyslancem a atašé Mezinárodního paralympijského výboru na paralympijských hrách v Londýně v roce 2012.

V letech 2014 až 2016 byl John základním lékařem britské Národní zdravotní služby a pracoval v řadě lékařských a chirurgických specializací v jihovýchodním Walesu ve Velké Británii.

V letech 2016 až 2018 absolvoval základní chirurgický výcvik zahrnující všeobecnou chirurgii, urologii a traumatologii a ortopedii v děkanátu Wessex ve Velké Británii. V roce 2018 John úspěšně získal místo v britském národním vzdělávacím programu Trauma & Orthopaedic Specialist Registrar a v současné době se připravuje na zkoušky Fellow of the Royal College of Surgeons (FRCS).

Vyznamenání a ocenění

Během svého působení jako profesionální sportovec získal John několik ocenění, včetně těchto.

  • Bronzová paralympijská medaile na 100 m na paralympijských hrách v Pekingu v roce 2008.
  • Mistr světa v běhu na 100 m a 200 m, Mezinárodní federace sportu pro amputované a vozíčkáře (IWASF), 2007.
  • Mistr světa v paralympijském poháru na 200 m a stříbrný medailista na 100 m, Mezinárodní paralympijský výbor, 2007.
  • Stříbrná medaile z mistrovství světa na 100 m a bronzová medaile na 200 m, Mezinárodní paralympijský výbor, 2006
  • Bronzová medaile z ME na 200 m, Mezinárodní paralympijský výbor, 2005.

Mimo sport byl John oceněn za své lékařské úspěchy, když na lékařské fakultě získal ceny v anatomii a pitvě. Získal také stipendium John Charnley Trust Research Bursary; za své vůdčí schopnosti získal druhé místo v soutěži Queen Alexandra Hospital Junior Doctor Awards 2018 a stal se Old Millfieldian of the Year 2008.

Zkušenosti z ESA

V listopadu 2022 byl John vybrán k účasti na projektu Parastronaut Feasibility Project, jehož cílem je zlepšit naše chápání a překonat překážky, které lety do vesmíru představují pro astronauty s tělesným postižením.

John je ženatý a má tři děti. Mezi jeho oblíbené sporty patří běh a jízda na horském kole. Mezi jeho další zájmy patří hra na kytaru, cestování, truhlářství a kutilství.