Press "Enter" to skip to content

Program pro zrakově postižené

Besedy nad hvězdářskými a kosmonautickými tématy

V první polovině roku 2022 jsme lidem s těžkým zrakovým postižením nabídli především kosmonautické akce s odborníky na kosmonautiku Milan Halouskem a Tomáše Přibylem (viz dřívější článek na Pélionu: Nesmírné kosmonautické besedy a přednášky pro první polovinu roku 2022!).

V druhé polovině roku 2022 průvodcem je neuvěřitelně vnímavý profesionální hvězdář Jaroslav Maxa. Jaroslav Maxa je astronom a chemik, mnoholetý klíčový pracovník Hvězdárny Františka Krejčího v Karlových Varech; zabývá se nejen oblastí ionosférických poruch, ale v praxi je též fascinován populární a naučnou astronomií. Besedy jsou moderovány Radkem Seifertem.

Stále se držíme online prostředí, proto nás očekávejte v klubu Potměchuť sociální sítě Clubhouse – odkazy vedoucí přímo do místností k níže uvedeným akcím budeme uvádět zpravidla několik dní před začátkem. Skupiny jednotlivých akcí budou otevřené – tedy lze se do nich připojit bez předchozí registrace.

Kosmologie, pondělí 26. září 2022 od 17.30

Kdy a kde: Pondělí 26. září 2022 od 17.30 do 19.00 (předběžný termín) přes sociální síť Clubhouse: klub Potměchuť – místnost Kosmologie. Skupina bude otevřená – tedy lze se připojit bez předchozí registrace.

Přednášející: Jaroslav Maxa, Hvězdárna Františka Krejčího Karlovy Vary

Popis: Víte, kdy si lidé poprvé uvědomili, že existuje něco jako je vesmír? A co je vlastně vedlo k tomu, aby pozorovali hvězdy, Měsíc a planety? A proč si o tom vedli záznamy? Projdeme si historické milníky chápání vesmíru, pochopíme co vlastně vesmír je a jak se na vesmír dívali naši předci. Pochopíme, jak si vesmír přestavovali velikáni jako Platon, Herakleides z Pontu, Eukleides, Aristarchos ze Samu, Eratosthenes z Kyreny, Ptolemaios, Einstein a další.

Vznik Sluneční soustavy, čtvrtek 3. listopadu 2022 od 17.30

Kdy a kde: Čtvrtek 3. listopadu 2022 od 17.30 do 19.00 (předběžný termín) přes sociální síť Clubhouse: klub Potměchuť – místnost Vznik Sluneční soustavy. Skupina bude otevřená – tedy lze se připojit bez předchozí registrace.

Přednášející: Jaroslav Maxa, Hvězdárna Františka Krejčího Karlovy Vary

Popis: Jak vlastně vznikají planety a jak hvězdy? Jak stará je naše planeta a byly vždy planety na stejných místech jako jsou dnes? Která planeta ochraňuje Zemi a která se otáčí jinak, než je obvyklé?

Velký třesk, vznik vesmíru, pondělí 28. listopadu 2022 od 17.30

Název: Velký třesk, vznik vesmíru

Cílová skupina: zrakově postižení.

Kdy a kde: Pondělí 28. listopadu 2022 od 17.30 do 19.00 (předběžný termín) přes sociální síť Clubhouse: klub Potměchuť – místnost Velký třesk. Skupina bude otevřená – tedy lze se připojit bez předchozí registrace.

Přednášející: Jaroslav Maxa, Hvězdárna Františka Krejčího Karlovy Vary

Popis: Víte jak je vesmír starý? A jak vlastně vznikl? Co je to singularita, a jak je to s časem? Můžeme překonat rychlost světla? A dokážete si představit „Nic“. Povíme si něco o vzniku prvních atomů a molekul, první hmoty a jak vznikly planety a hvězdy.

Kosmické smetí, pondělí 26. prosince 2022 od 17.30

Kdy a kde: Pondělí 26. prosince 2022 od 17.30 do 19.00 (předběžný termín) přes sociální síť Clubhouse: klub Potměchuť – místnost Kosmické smetí. Skupina bude otevřená – tedy lze se připojit bez předchozí registrace.

Přednášející: Jaroslav Maxa, Hvězdárna Františka Krejčího Karlovy Vary

Popis: Víte, co všechno nám létá nad hlavou? A proč byly komety považovány za zlé znamení? Mohl život na naši Zemi být zavlečen v meteoritech? A z čeho se vlastně skládá takové „kosmické smetí“?