Nesmírná setkání

Obsah:

16. září 2019 – SONS Česká Třebová – 3D tisk a hvězdářství pro nevidomé a slabozraké

Obrázek 3D tiskárny tisknoucí Měsíc

Program setkání: Hvězdářství (neboli astronomie) se věnuje především jevům za hranicí zemské atmosféry – zejména vesmírným tělesům. Na první pohled se může zdát, že astronomie, ve své populární a vzdělávací podobě především vizuální, je lidem se zrakovým hendikepem příliš nedosažitelná na to, aby se jim mohla, byť jen poskromnu, přiblížit. Takové zdání se začne rozptylovat, jakmile astronomii začneme lidem přibližovat v hmatové či zvukové podobě. Přijďte se seznámit s řadou astronomických jevů a objektů, které vám přiblížíme nejen prostřednictvím 3D tisku.

Na co se můžete těšit?

 • Dvě FFF/FDM 3D tiskárny.
 • Jedna SLA/LCD 3D tiskárna.
 • Model Měsíce a kráterů.
 • Model planety Merkur.
 • Model planety Venuše.
 • Model planety Mars.
 • Model Sluneční soustavy.
 • Vybrané reliéfy objektů z Messierova katalogu zhotovených na základě fotografií Hubbleova vesmírného dalekohledu (hvězdokupy, galaxie, mlhoviny).
 • Model rakety Falcon Heavy od SpaceX.
 • Další zajímavé trojrozměrné modely.
 • Vybrané publikace zaměřené na astronomii.
 • Zapálená povídání o všech uvedených objektech.

Kde a kdy: 16. září 2019 od 10.00 do 11.30. SONS OO Česká Třebová, Mlýnská 900. Je nutná registrace. 

Vstupné: Vše je zdarma. Nic neplatíte!

Jak se zaregistrovat: Akce primárně určena pro SONS Česká Třebová. Hvězdářské setkání je určeno pro osoby se zrakovým postižením. Vidící se mohou účastnit jako doprovod. Na hvězdářské setkání se můžete zaregistrovat prostřednictvím e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. anebo přes SONS Česká Třebová. Během registrace prosím o sdělení následujících informací: Vaše jméno a příjmení, počet účastníků (počítejte i případného průvodce / průvodkyni), E-mailový kontakt na vás, případně další informace.

31. října 2019 (již plně obsazeno) – Brno – Ze života Kurta Gödela, blízkého přítele Alberta Einsteina

Obrázek Kurta Gödela

Program setkání: S životem a podivuhodným dílem Kurta Gödela nás seznámí prof. RNDr. Jan Novotný, CSc. a RNDr. Blažena Švandová, Ph.D. ze Společnosti Kurta Gödela a z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Kurt Gödel byl podivín i génius - matematik, logik, filozof, jehož dvě věty o neúplnosti patří k jedněm z nejzajímavějších poznatků matematiky 20. století a stály u zrodu počítačů a informatiky. Druhou polovinu svého života strávil v Americe, kde byl blízkým přítelem Alberta Einsteina a přispěl svým řešením Einsteinových rovnic k zajímavým poznatkům o čase.

Paní RNDr. Blažena Švandová, Ph.D. má připravené také:

 • Möbiovu pásku (plocha, která má jen jednu stranu a jednu hranu).
 • Kleinovu láhev (Existuje pouze ve čtyřrozměrném prostoru, v třírozměrném prostoru ji pouze nedokonale napodobíme).
 • Demonstraci paradoxního zacyklení, které Godel využil ve svém důkazu nerozhodnutelné věty pomocí hudby: ideální je Bachův Nekonečný kánon, který se nachází v jeho díle Hudební obětiny.

Kde a kdy: 31. října 2019 od 18.00 do 19.30. Teiresiás, Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky, Komenského náměstí 2, 602 00, Brno.

Vstupné: Vše je zdarma. Nic neplatíte!

Jak se zaregistrovat: Již není možné se registrovat - byl naplněn maximální počet účastníků. Setkání je určeno pro osoby se zrakovým postižením. Vidící se mohou účastnit jako doprovod. Kontakt Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

1. listopadu 2019 – Hvězdárna a planetárium Brno společně s Agorou zvou nevidomé a slabozraké na Pozorování večerní oblohy

Obrázek z jedné z akcí nesmíru - pozorovatelna - Hvězdárna a planetárium Brno

Program: Zajímá vás, která souhvězdí, planety, hvězdokupy či jiné objekty budou vévodit večerní obloze? Potom se s námi vydejte na hvězdárnu! 

Na procházku večerní oblohou nevidomé a slabozraké opět zvou Agora a Hvězdárna a Planetárium Brno. V pozorovatelně hvězdárny vás demonstrátoři seznámí s aktuální večerní oblohou, ale též s přístroji v pozorovatelně. Pro účastníky budou připraveny hmatové pomůcky vyhotovené 3D tiskem (opět o něco dokonalejší, než minule). 

Zaměříme se především na takzvané deep sky objekty – objekty hlubokého vesmíru, které leží mimo sluneční soustavu: kulovou hvězdokupu M15, otevřenou dvoj-hvězdokupu s názvem Chí a Há, planetární mlhovinu M27 a M57, galaxii v Andromedě M31. A také na Měsíc, který bude v první čtvrti. 

Pokud bude zataženo, máme pro vás připravený alternativní (velmi podobný) program.

Kde a kdy: 1. listopadu 2019 od 19.00 do 20.30. Hvězdárna a planetárium Brno, Kraví hora 522/2, Brno. Je nutná registrace (viz dále). Zájemce prosíme o dochvilnost!

Vstupné: Vše je zdarma. Nic neplatíte!

Jak se zaregistrovat: Hvězdářské setkání je určeno pro osoby se zrakovým postižením. Vidící se mohou účastnit jako doprovod. Na hvězdářské setkání se můžete zaregistrovat prostřednictvím e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Během registrace prosím o sdělení následujících informací: Vaše jméno a příjmení, počet účastníků (počítejte i případného průvodce / průvodkyni), E-mailový kontakt na vás, případně další informace. Kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..